Investiční medaile 1 Oz

Investiční medaile z drahých kovů o váze 1 Oz od Pražské mincovny a.s. Nyní máte možnost rozšířit svou sbírku o zlaté nebo stříbrné medaile, které jsou k dostání na zlate-mince.cz

Vpád německých vojsk - 15. březen 1939 - 1 Oz zlato b.k. Vyprodáno.
Vpád německých vojsk - 15. březen 1939 - 1 Oz stříbro Proof Vyprodáno.
Vpád německých vojsk - 15. březen 1939 - 1 Oz stříbro patina Vyprodáno.
Vpád německých vojsk - 15. březen 1939 - 1 Oz stříbro b.k. Vyprodáno.
Velká Morava - 34mm stříbro Proof Vyprodáno.
Velká Morava - 1 Oz stříbro patina Vyprodáno.
Velká Morava - 1 Oz stříbro b.k. Vyprodáno.
Václav Neckář - 1 Oz stříbro Smalt Vyprodáno.
Svatováclavský chorál zlato b.k. Vyprodáno.
Relikvie sv. Václava - II. - 1 Oz zlato Proof Vyprodáno.
Relikvie sv. Václava - I. - 1 Oz zlato Proof Vyprodáno.
Položení základního kamene Karlova mostu - Zlato b.k. Vyprodáno.
Pamětní medaile k 5. výročí Zlaté Mince - Numismatika Vyprodáno.
Muži 28. října - zlato 1 Oz Proof Vyprodáno.
Muži 28. října - zlato 1 Oz b.k. Vyprodáno.
17. listopad 1989 - zlato 1 Oz b.k. Vyprodáno.
17. listopad 1989 - stříbro 1 Oz Proof Vyprodáno.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Emise C II Nevydané bankovky a státovky
V průběhu a především po skončení druhé světové války se v československém peněžním oběhu vyskytovalo hned několik vzorů papírových platidel.

Zatímco druhou měnovou reformou1 se podař ilo částečně konsolidovat rozdílné ekonomické poměry v české a slovenské části republiky, tak i nadále zde zůstávala nevyřešená otázka volného / vázaného trhu a také několikerých druhů obíhajících platidel.

Od druhé poloviny čtyřicátých let tak Národní banka Československá (NBČS) ve spolupráci s ministerstvy financí (MF) a školství započala přípravy na nových mírových bankovkách, které by postupně nahradily stávající provizorní platidla. Nejdále v tomto směru pokročily práce na trojici nám dnes dobře známých a sběrateli hojně vyhledávaných bankovek o nominálních hodnotách 20, 100 a 1000 Kčs označované jako emise C II.
Ve sběratelské praxi se však můžeme setkat s tím, že do této emise bývají někdy řazeny i nevydané 10 Kčs vzor 1953 a 5000 Kčs vzor 1952, s jejichž nátisky se v různé fázi rozpracovanosti lze ojediněle setkat. Je však nutno zmínit, že jde o řazení de facto nesprávné, neboť pomineme-li skutečnost, že s jejich tiskem nebylo nikdy započato tak jak desetikoruna, tak pětitisícikoruna jsou nerealizovaná platidla tvaru B. V archivních materiálech se poté krom těchto dvou nominálů můžeme dočíst i o nerealizovaných2 5, 50 a 500 Kčs z kterých, vyjma pětikoruny, známe rovněž jen dílčí návrhy a tiskové zkoušky.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2012.



Ze světa kovových známek (8) Známky na chléb
Kovové známky – poukázky k odběru chleba jsou značného stáří. Již v antickém Římě byly mezi římský lid rozdávány olověné tessery zvané frumentarie pro bezplatný příděl obilí, později i chleba římské chudině.



Za nejstarší českou kovovou známku, za níž bylo možné obdržet chléb, byla považována ražba, kterou popisuje Vilém Killian v prodejním katalogu své sbírky1. Jak stojí v poznámce u této mosazné ražby s božím okem a opisem SPEIS DER ARMEN 1771 na líci a nápisem GUT – FÜR EINEN – TAG2 na rubu, dostávali za ni v době nouze L. P. 1771 chudí na Staroměstském náměstí chléb. Popis této známky se shoduje s německými známkami vydanými v Mnichově (obr. 1), je nepravděpodobné, že by se stejné známky užívaly i v Praze. Zda Vilém Killian známku vydával za českou, aby zvýšil její atraktivnost pro potencionální české zájemce, či o jejím německém původu nevěděl, není známo. V pozdějších soupisech českých ražeb již tato položka není uvedena. Z Německa je známa celá řada historických poukázek na chléb pro chudé, vydávaných v dobách nouze zejména v 18. a počátkem 19. století městy, vrchností, dobročinnými spolky či kostely a církevními provinciemi. Nejznámější jsou známky Elberfeldského obilného spolku (Elberfelder Korn Verein), jejichž prostřednictvím se v letech 1816–1817 zmírňoval dopad neúrody a následný strmý nárůst cen potravin na nejchudší vrstvy obyvatelstva

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2012

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU