Jedinečný unikát

Unikátní ražby Pražské mincovny a.s. Rozšiřte svou sbírku o nové jedinečné medaile z drahých kovů. Exkluzivně k dostání na zlate-mince.cz.

Svoboda, Rovnost, Bratrství II. - sada tří zlatých medailí b.k. Vyprodáno.
Svoboda, Rovnost, Bratrství I. - sada tří zlatých medailí b.k. Vyprodáno.
Svatopluk - kníže Velkomoravské říše - 1/2 Oz zlato b.k. Vyprodáno.
Rudolf II. 400. výročí úmrtí 2 Oz Au proof Vyprodáno.
Povýšení pražského biskupství na arcibiskupství - 670 let - 1/2 Oz zlato b.k. Vyprodáno.
Osvobození Československa 8.5.1945 - 1/2 Oz zlato b.k. Vyprodáno.
Memento 25. února 1948 - komunistický puč v Československu - 1/2 Oz zlato b.k. Vyprodáno.
Erb Košice - 1/2 Oz zlato b.k. Vyprodáno.
Čtyři živly - oheň, voda, země, vzduch 28 mm zlato Proof - sada III. Vyprodáno.
Čtyři živly - oheň, voda, země, vzduch 28 mm zlato Proof - sada II. Vyprodáno.
Čtyři živly - oheň, voda, země, vzduch 28 mm zlato Proof - sada I. Vyprodáno.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

100 LEVA 2003
Anatomie bulharské bankovky

Otázkou je, zda a proč psát krátký článek o této bankovce, která byla již dávno emitována a lidé – turisté by ji měli dávno znát.

Jako sběratel si rád přivezu nový kousek do sbírky osobně a tak jsem se letos pokusil sehnat 100 leva z roku 2003. To jsem ještě nevěděl, co jsem si to dal za sběratelský závazek, protože se jedná o současný nejvyšší nominál Bulharské Národní Banky. Na hotelové recepci jsem neuspěl a zrovna tak v hotelové směnárně. Všude mě byla nabídnuta bankovka v nominální hodnotě max. 50 leva. V kapse dvě padesáti leva a já bloudím po destinaci a hledám obchody a hotely, kde by mě mohli vyjít vstříc. Úspěch slavím až v sedmém hotelu a dávají mě vybrat pouze ze dvou kusů. Automaticky sáhnu po lepším stavu. Mám ji … K odhodlání napsat toto seznámení s bankovkou kromě příběhu, vysokého nominálu přispěl i náhodný portrét na promenádě podél pobřeží – shodou okolností se jedná o portrét osobnosti z této bankovky.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2017.



Měna ve zbytku monarchie Území Rakouska-Uherska po 1. sv. válce
Po rozpadu Rakousko-Uherska se někdejší části monarchie potýkaly nejen s řadou politických, ale i ekonomických potíží.

Geograficky, ale i hospodářsky mělo nejvýhodnější výchozí situaci právě již zmíněné Československo, kterému se díky vysoké koncentraci průmyslu, ale i rozvinutého zemědělství podařilo velmi rychle stabilizovat. Mnohem složitější situace však nastala především v Rakousku a Maďarsku.

Maďarsko
Maďarsko se záhy po svém vzniku potýkalo s politickou nestabilitou, která vyústila až v její pád a vznik Maďarské republiky rad.ąż Nová komunistická vláda se záhy uchýlila k vyhlášení stanného práva, odstraňování politických odpůrců a konfiskaci továren, bank, půdy a dolů. Díky narůstajícímu ohrožení svých území přistoupilo Rumunsko a posléze i Československo k vojenské intervenci. Rumunské jednotky obsadily 1. srpna 1919 Budapešť a předaly moc do rukou sociálních demokratů. 1. března 1920 došlo k vyhlášení Maďarského království, které pak přetrvalo až do roku 1946. Prvním králem se měl dle dohod stát někdejší rakouský císař Karel I., který byl však Horthyo zradou donucen k odchodu ze země. Podobně jako v Rakousku si i Maďarsko v prvních letech své existence ponechalo měnu znějící na koruny dělené po 100 haléřích.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2014.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU