American Eagles - Bullion

Mince American Eagle je mezi sběrateli a investory velmi oblíbena a to zejména v zemi svého vzniku. Ražena je od roku 1986 a to ve čtyřech velikostech o průměru 16.50, 22.00, 27.00 a 32.70 mm a váze 0.1091, 0.2727, 0.5454 a 1.0909 trojské unce. Vyšší váha těchto mincí je dána nižší ryzostí zlata. Ta je v tomto případě 91.67 %. Zbytek tvoří příměsi mědi ( 5.33 %) a stříbra ( 3 % ). Tím se zlepšuje odolnost mince proti otěru. Mince american eagle s motivem orla, symbolem síly a bezpečí, byla v USA vydávány od 19. století, vzhled současné investiční mince vychází z proslulé dvacetidolarovky Double Eagle (1907-1933) s postavou kráčejí Svobody na líci. Hnízdo orla skalního na rubu pak symbolizuje americké rodinné hodnoty. Mince je vyrobena výhradně ze zlata vytěženého v USA. American eagle se vydává ve dvou provedeních. Běžném a sběratelském, tzv. proof. Sběratelské provedení se razí v omezeném nákladu a k minci se navíc dodává certifikát.

1 OZ American Eagle Gold - Investiční zlatá mince 58 398 Kč
1 OZ American Buffalo Gold Unc. 58 509 Kč
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

MISTŘI PADĚLATELÉ (3) Luigi Cigoi a Edward Emery
19. století přineslo prudký rozvoj numismatického bádání.

Sběratelé ale nebyli jediní, kteří těžili z nově vycházející odborné literatury. Stejně rychle se zlepšovala i produkce padělatelů. Francie zásobovala falzy celou Evropu, na severu Itálie vedl numismatik Luigi Cigoi gang řezačů razidel a členové britské numismatické společnosti se zase potýkali hned se třemi padělateli.

Numismatika v 19. století
Koncem 18. století se sbírání mincí rozšířilo v širokých vrstvách obyvatelstva. Sběratelé se mohli účastnit specializovaných aukcí, ke kterým byly vydávány katalogy. V evropských státech byly zakládány numismatické společnosti a spolky, které vydávaly odborné časopisy. Rostl počet numismatických publikací a byly pořádány veřejné přednášky. Kromě stále oblíbených antických mincí se sbíraly i středověké a novověké ražby. Objevily se první katalogy novověkých mincí podle nominálů, jako byly například tolary nebo dukáty. Carl Wilhelm Becker nebyl jediným evropským padělatelem 19. století. Ve 20. letech století působil ve Smyrně Caprara, který padělal řecké mince. Nechvalně proslulou se stala Francie, kde ve 40. letech 19. století působilo hned několik padělatelských gangů, zaměřujících se na falza mincí normandských vévodů, merovejských tiers de sous ve zlatě a denárů. V samotné Paříži bylo ve 40. letech několik aktivních padělatelů, produkujících kvalitní falza vzácných středověkých francouzských a anglických mincí.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2016.



Světové investiční mince (10) Britannia
Investiční zlato je díky své schopnosti uchovávat vysokou hodnotu v malém objemu oblíbené prakticky po celém světě.

Vedle poněkud uniformních slitků je dodáváno také ve formě ražených mincí. V tomto dílu seriálu, který mapuje nejslavnější investiční mince světa, navštívíme Spojené království, kde vzniká slavný titul Britannia.

Mince Britannia se v roce 1987 stala první moderní evropskou zlatou investiční mincí. Lícní stranu zdobí portrét královny Alžběty II. hledící vpravo, doplněný o nominální hodnotu. Na rubu je vyobrazena mytická postava Britannie, jejíž původ sahá až do starověku a která je vnímána jako personifikace Velké Británie. Nalézala se už na mincích římského impéria, jejíž vojska opustila britské ostrovy v pátém století. První z nich vznikaly za vlády císaře Claudia, který do Británie podnikl vojenskou invazi. Na těchto římských mincích se objevovaly nápisy jako De Britann, De Britanni, De Britannis nebo Brittania. Ženská postava byla obvykle zobrazovaná sedící na skále s kopím a štítem.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2014.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU