American Eagles - Bullion

Mince American Eagle je mezi sběrateli a investory velmi oblíbena a to zejména v zemi svého vzniku. Ražena je od roku 1986 a to ve čtyřech velikostech o průměru 16.50, 22.00, 27.00 a 32.70 mm a váze 0.1091, 0.2727, 0.5454 a 1.0909 trojské unce. Vyšší váha těchto mincí je dána nižší ryzostí zlata. Ta je v tomto případě 91.67 %. Zbytek tvoří příměsi mědi ( 5.33 %) a stříbra ( 3 % ). Tím se zlepšuje odolnost mince proti otěru. Mince american eagle s motivem orla, symbolem síly a bezpečí, byla v USA vydávány od 19. století, vzhled současné investiční mince vychází z proslulé dvacetidolarovky Double Eagle (1907-1933) s postavou kráčejí Svobody na líci. Hnízdo orla skalního na rubu pak symbolizuje americké rodinné hodnoty. Mince je vyrobena výhradně ze zlata vytěženého v USA. American eagle se vydává ve dvou provedeních. Běžném a sběratelském, tzv. proof. Sběratelské provedení se razí v omezeném nákladu a k minci se navíc dodává certifikát.

ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Mušličky kauri Fascinující africká měna
Samotná skutečnost, že se v Africe používaly mušličky kauri jako platidlo, není tak překvapivá, jako fakt, jak byla tato obchodní směnná jednotka využívána ve prospěch Evropanů a arabských obchodníků s otroky.

Potkávám se s nimi téměř pravidelně, na svahilském pobřeží, v muzeích západní Afriky, na maskách náčelníků z centrálního Konga, a konečně, v poslední době i v četných odborných publikacích, které z původních historických pramenů citují, kdy a jak se ještě nedávno platilo na pobřeží i ve vnitrozemí subsaharské Afriky mušličkami kauri, a je to fascinující poznání...

Samotné nálezy mušliček v náčelnických sbírkách či pokladech, pokud se vyhneme Egyptu, pocházející již z 9. století našeho letopočtu a dokládají málo známou skutečnost, že z východní pobřeží Afriky bylo již v té době hojně navštěvováno Číňany, kteří s sebou toto platidlo prostě přivezli – a to z Malediv a Filipín, a velmi brzy jej uvedli do transafrického obchodu.
Jimi dovážené mušličky byly již přetříděné, standardní velikosti, úžasného tvaru, který odkazoval k symbolu ženské fertility a byly v podstatě směnitelné za cokoliv, co Afrika nabízela.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2014.



Transformers
Transformers ze stříbrného plátna na stříbrné minci !

Transformers ze stříbrného plátna na stříbrné minci !

Firma Hasbro přišla v roce 1984 s novým fenoménem. Stali se jím první transformeři - Optimus Prime, Megatron, Bumblebee, Jazz a Starscream. Tato hračka byla tak populární, že inspirovala řady seriálů, vycházel jim věnovaný komiks a byl natočen i celovečerní animovaný film (Transformers: The Movie), kde jsou poprvé zmíněny dvě znepřátelené strany Autoboti a Deceptikoni.

Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autoboů a „zlých“ Deceptikonů. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, proměnila se naše planeta v bojiště oživlých mechanických obrů.

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek nebo stroj fascinují a inspirují dodnes nejen malé inženýry ale i jejich tatínky...

Australská mincovna Perth Mint letos uvádí na český trh stříbrné mince s postavami hlavních hrdinů - Optima Prima a Megatrona.

Mince, které si mohou zájemci objednat u autorizovaného distributora pro český slovenský trh na www.Zlate-Mince.cz nebo přímo zakoupit ve specializované prodejně v budově Obecního domu v Praze se české sběratelské veřejnosti představí taky na výstavě Sběratel 2009, která proběhne ve dnech 3.-5. září na výstavišti v Holešovicích.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU